„Dnia pierwszego września” („Posłuchajcie ludzie”) z okazji 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej (wrzesień 2021)


Z wykonaniem utworu „Dnia pierwszego września” (inny tytuł to „Posłuchajcie ludzie”), autorstwa Julii Ryczer (autorka słów, autor muzyki jest nieznany), w albumie „Od Legionów do wolnej Polski – muzyczna opowieść” przenosimy się do II wojny światowej.  To pierwszy z sześciu utworów na płycie, dedykowanych temu dramatycznemu okresowi polskiej historii.

Jedna z najbardziej znanych, warszawskich „zakazanych piosenek”  pozostawiła trwały ślad w polskiej kulturze. W samej stolicy doskonale znane są choćby wykonania słynnego barda Czerniakowa – Stanisława Grzesiuka, czy później Staśka Wielanka. 

1 września w Internecie i eterze pojawiła się interpretacja tego utworu w wykonaniu „Sonanto”, w składzie Dominik Rybiałek (wokal i koncepcja aranżacji wokalnej), Katarzyna Andruszko, Aleksandra Matryba (chórki), Piotr Iwański (przy fortepianie), Kornelia Figielska (partie skrzypcowe), Filip Dzierżawski (na kontrabasie) oraz Maciej Wojcieszuk (na perkusji).

Premiera utworu pod poniższym linkiem na Youtube miała miejsce dokładnie o 4:45 – symbolicznej godzinie rozpoczęcia II wojny światowej: