„I zawsze zwycięstwo musiało Ich być…” – to widowisko jest muzyczno-filmową opowieścią o dramatycznych losach Hieronima Dekutowskiego „Zapory”, żołnierza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, jednego z legendarnych Cichociemnych i wreszcie dowódcy najliczniejszego oddziału Armii Krajowej na Lubelszczyźnie, toczącego zwycięskie walki zarówno z Niemcami, jak i Sowietami. Widowisko to historia dramatycznych życiowych wyborów czasu wojny, nierównej walki z okupantami, czy szczególnej więzi z podkomendnymi. To także opowieść o miłości.

Projekt powstał we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej w 2019 r. Premiera miała miejsce w Teatrze Polskim w Warszawie, w związku z 70. rocznicą rozstrzelania Hieronima Dekutowskiego i jego podkomendnych. W widowisku obok kolejnych utworów i narracji konferansjerskiej wykorzystano liczne fragmenty filmu „Zapora” (reż. K. Starczewski) oraz materiały archiwalne.

Widowisko to alternatywna propozycja na Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych (1 marca), a także na wszelkie uroczystości związane z upamiętnieniem wspomnianego bohatera i jego podkomendnych.

Aktorzy i wokaliści zespołu prezentują program przy akompaniamencie pianisty, muzyków sekcji rytmicznej, kwartetu smyczkowego, gitarzysty, a widowisko poprowadzi narrator.