Koncert na święto Konstytucji 3 maja „Jutrzenka Wolności”. Oprawa artystyczna ważnej narodowej rocznicy
Każdy koncert rocznicowy „Sonanto” to nie tylko prezentacja kolejnych utworów, nawiązujących do wydarzeń i postaci polskiej historii. To także muzyczna lekcja historii, którą wieńczy często dość niespodziewany dla publiczności finał. Takim jest choćby polska wersja światowego przeboju pt. „Wind of Change” grupy „Scorpions”, którą często muzycznie ilustrujemy, że przemiany w Polsce zapoczątkowały powrót wolności w naszej części Europy. Powróćmy jednak do naszej propozycji na Święto Konstytucji 3 Maja.
Koncert na święto Konstytucji 3 maja „Jutrzenka Wolności”. Co będzie w programie?
W pierwszych taktach koncertu wyruszamy w muzyczną podróż do pogrążonej w chaosie, polsko-litewskiej Rzeczypospolitej, przywołując obrazy z czasu jeszcze przed uchwaleniem Konstytucji 3 Maja. To fascynująca podróż przez okres, kiedy światli Polacy rozpoczynali zmagania o reformę polskiego państwa odpowiedzi na rosnące zagrożenia dla Rzeczypospolitej. Historia opowiadana w słowach i dźwiękach kolejnych utworów prowadzi nas do momentu powstania Konstytucji – pierwszego takiego dokumentu w Europie, i drugiego na świecie.
W dalszej części koncertu nasi artyści wykonają niezapomniane utwory, które w symboliczny sposób oddają hołd temu doniosłemu wydarzeniu. Sięgniemy między innymi do twórczości:
- Ignacego Krasickiego,
- Konstantego Gaszyńskiego,
- Franciszka Kniaźnina,
- Rajnolda Suchodolskiego.
Twórczość tych artystów pozwoli nam wyrazić głębokie emocje , jakie towarzyszyły chwilom związanym z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja.
Koncert w święto Konstytucji 3 maja „Jutrzenka Wolności”. Co dalej?
W drugiej połowie koncertu przy dźwiękach muzyki rozpoczyna się fascynująca podróż przez burzliwe dzieje Polski już po uchwaleniu Konstytucji. Artyści z wielką pasją opowiedzą publiczności o losach Święta Konstytucji 3 Maja w różnych epokach.
To oczywiście nie tylko opowieść o polskich zwycięstwach, ale także o trudnych momentach związanych z tym świętem, od czasów zaborów, przez epokę kolejnych powstań narodowych, okres drugiej Rzeczypospolitej, przez czasy PRL, aż do dzisiejszej wolnej Polski.
Zanurzmy się wspólnie w historię i odkryjmy różne aspekty tego święta, ukształtowane przez skomplikowane realia historyczne. Warto przecież podkreślić, że Polacy zawsze świętowali rocznicę przyjęcia Konstytucji 3 maja, gdy tylko byli wolni i posiadali swoje niepodległe państwo. To zatem nie tylko formalne święto urzędowe, ale także symbol narodowej jedności i wolności, przypominający o wspólnym dziedzictwie i tożsamości
Koncert święto Konstytucji 3 maja „Jutrzenka Wolności”, czyli wydarzenie pełne nawiązań do historii
Artyści w swoich wokalno-aktorskich i muzycznych interpretacjach wykonają utwory polskich artystów, którzy dotykali tematu Konstytucji w zeszłych wiekach, a także licznedzieła artystów współczesnych, takich jak choćby
- Janusz Kondratowicz,
- Jacek Kaczmarski,
- Maciej Pietrzyk,
- czy Ernest Bryll.
W programie tego koncertu dowodzimy, że dziedzictwo Konstytucji 3 Maja zdecydowanie przekracza granice czasu, w którym powstał ten dokument. To także zaproszenie do refleksji nad wartościami, które kierowały twórcami ustawy zasadniczej przed wiekami, wartościami, które są dla nas ważne także dziś.
Koncert na Państwa święto Konstytucji 3 maja „Jutrzenka Wolności”. Po prostu warto się na to zdecydować!
Dlatego koncert z okazji Święta Konstytucji 3 Maja staje się czymś więcej niż tylko wydarzeniem muzycznym, staje się spektaklem pełnym wzruszeń i refleksji, przypominającym o naszej historii, kształtującym naszą tożsamość narodową,utrwalającym jej dziedzictwo w zbiorowej świadomości.
„Jutrzenka Wolnościci” doskonale wzbogaca wiele lokalnych obchodów tego narodowego święta, stanowiąc najczęściej jego oprawę muzyczną. Program prezentowany jest nierzadko w świątyniach, towarzysząc często także głównej mszy świętej tego dnia, najczęściej odprawianej w intencji Ojczyzny.