Nasze wykonanie „Śpiewki 1920” na rocznicę Bitwy Warszawskiej i Święto Wojska Polskiego (sierpień 2021)


Wykonanie „Śpiewki 1920”, współczesnej piosenki Jacka Cygana (sł.) i Krzesimira Dębskiego (muz.) z filmu „Bitwa Warszawska” otwiera nasz pierwszy album muzyczny pt. „Od Legionów do wolnej Polski – muzyczna opowieść”. Publikujemy go 14 sierpnia, w wigilię Święta Wojska Polskiego a zarazem kolejnej rocznicy polskiego zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej 1920 r.

O wyborze takiego utworu na początek albumu zdecydowało kilka względów. Przede wszystkim znaczenie w polskiej historii XX wieku Bitwy Warszawskiej, i całej  wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921 r. Wielu historyków twierdzi, że to właśnie wtedy, kiedy odrodzone polskie państwo w pewnym momencie walczyło już tylko o przetrwanie, w bólach kształtował się nowoczesny polski naród. W tym dramatycznym momencie polskiej historii wszystkie warstwy społeczne  – robotnicy, chłopi, mieszczanie, inteligencja – razem stanęły przeciwko bolszewickiemu najeźdźcy, i wspólnie odniosły spektakularny sukces. Wojna polsko-bolszewicka 1919-1921 to także pierwsza od ponad dwóch stuleci wielka rozgrywka suwerennej Polski, kierowanej przez Józefa Piłsudskiego, na Wschodzie, o powstanie niezależnych Ukrainy i Białorusi.

Dlatego właśnie wydanie pierwszego albumu „Sonanto” było pierwotnie planowane na wielkie obchody 100-lecia polskiego zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej i oczywiście całej wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1921 – plany te zweryfikowała pandemia. Niemniej „Śpiewka 1920” to nadal ten szczególny utwór, którym zespół postanowił rozpocząć swoją muzyczną opowieść, dziś dedykowany pamięci o polskich bohaterach sprzed stu lat, także publicznie dostępny w Internecie: