Premiera naszego wykonania „Obławy” Jacka Kaczmarskiego na 45-lecie Czerwca’ 76 (czerwiec 2021)


45 lat temu polscy robotnicy w walce o godne życie wystąpili przeciwko władzy ludowej. 25 czerwca 1976 r. ponad 100 polskich zakładów rozpoczęło protesty i strajki – na czele z Radomiem, Ursusem i Płockiem. Zaczęły się aresztowania, zwolnienia z pracy i brutalne pacyfikacje. Niechlubną sławą cieszyły się słynne „ścieżki zdrowia”, czyli szpalery milicyjnych pałek przygotowanych specjalnie na protestujących. W tym trudnym czasie w Polsce pojawia się jednak iskierka nadziei – powoli budzi się społeczeństwo obywatelskie. Na fali solidarności i współczucia wobec strajkujących powstaje bowiem Komitet Obrony Robotników. Jego liderzy już niebawem staną na czele rodzącej się „Solidarności” .

Muzycznego odniesienia do Czerwca 1976 roku nie mogło oczywiście zabraknąć w koncercie Sonanto pt. „Pieśni Solidarności”, z którego wybrane utwory znalazły się także w albumie „Od Legionów do wolnej Polski – muzyczna opowieść”. „Obława I” Jacka Kaczmarskiego to utwór szczególny. Doskonale oddaje  także ówczesną atmosferę represji i nagonki wobec polskich robotników. Wierzymy, że także nasza interpretacja tej piosenki-symbolu zyska Państwa uznanie.

Premierę klipu znajdą Państwo w piątek, 25 czerwca (godz. 12:00) na kanale YouTube „Sonanto” lub bezpośrednio poniżej:


Specjalnie dla bohaterów tamtych wydarzeń Zespół wokalno-aktorski „Sonanto” zagra także dzień później na  Free(Ra)dom Festival.  W imieniu artystów i organizatorów serdecznie zapraszamy w sobotę 26 czerwca, na radomskie Fontanny przy ul. Żeromskiego. Początek wydarzenia, które rozpocznie się od wspomnień bohaterów Czerwca’ 76, o 20:00.