Premiera klipu „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos” na 40-lecie Tygodnika „Solidarność” (kwiecień 2021)


Już w 3 kwietnia (premiera o 12:00!) klip promujący album od „Legionów do wolnej Polski – muzyczna opowieść”.  To wykonanie zespół dedykuje Tygodnikowi „Solidarność”, który tego dnia obchodzi swoje 40-lecie.

Tygodnik powstał w Polsce po Porozumieniach Sierpniowych, w trakcie trwającego jeszcze karnawału „Solidarności”. Stał się jednym z pierwszych niezależnych, opozycyjnych czasopism w PRL. Jego nakład sięgnął wówczas pół miliona egzemplarzy, i to tylko dlatego, że na więcej władza ludowa nie wyraziła zgody. Pismo zostało zamknięte wraz z wprowadzeniem Stanu Wojennego, by odrodzić się po latach, wraz z wolną Polską. Wtedy prace redakcji w różnych okresach prowadzili zarówno Tadeusz Mazowiecki, jak i Jarosław Kaczyński.

Do burzliwych losów Tygodnika, tak skomplikowanych jak polska historia ostatniego 40-lecia, zespół mógł nawiązać tylko szczególnym utworem.  Dlatego to „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos” autorstwa Grzegorza Tomczaka (do którego należy także oryginalne wykonanie utworu). Tym razem zaprezentuje go Aleksandra Matryba. W albumie „Od Legionów do wolnej Polski…” utwór ten stanowi muzyczne odniesienie „Sonanto” do powojennej rzeczywistości Polski Ludowej. 

Premiera w Internecie 3 kwietnia, początek o godz. 12:00, utwór znajdą Państwo pod linkiem:

Na koniec życzenia od zespołu dla Czterdziestolatka:

Z okazji tak wielkiego jubileuszu składamy życzenia wszelkiej pomyślności Redakcji Tygodnika „Solidarność” oraz wszystkim, którzy tworzyli gazetę na przestrzeni minionych 40 lat. Życzymy Państwu, by podobnie jak cztery dekady temu, tytuł nadal był jednym z najbardziej opiniotwórczych mediów, reprezentującym przede wszystkim perspektywę świata pracy, niezmiennie posiadającym znaczący wpływ na kształt debaty publicznej w Polsce.

                                                                                                                             Zespół wokalno-aktorski „Sonanto”